БЕЛЗЬКА МІСЬКА  РАДА

ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ХХVІ чергова сесія   VІII  скликання

Р І Ш Е Н Н Я

 

   Від  08 лютого  2023 року          м.Белз                                     № 762

 

 

 

 

Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки  комунальної власності на території

Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)

 

      З метою вдосконалення порядку розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Белзька міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю, на підставі статті 143 Конституції України,  Земельного кодексу України, статтей 288, 289  Податкового кодексу  України, Закону України «Про оренду землі», та керуючись пунктом 24 частини першої статті 26 та статтею 69 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Белзька  міська рада Львівської області, -  ВИРІШИЛА: 

  1. Затвердити Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради) (додаток 1).
  2. Встановити ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради) (додаток 1 до Положення).
  3. Рішення набирає чинності з моменту прийняття.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів та планування бюджету.

 

          

 

 

 

 

Міський голова                                                                  Оксана БЕРЕЗА           

 

 

 

 

 

                                                                                                                                   

Додаток 1

до рішення сесії

Белзької міської ради

Львівської області

                                                                                  № 762 від 08.02.2023 р.

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

 про порядок встановлення розмірів орендної плати за  земельні ділянки комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)

 

І. Загальні положення

1.1. Положення розроблене відповідно до Конституції України, Земельного, Податкового, Цивільного кодексів України, законів України  «Про  оренду землі», «Про місцеве самоврядування в Україні»  та регулює порядок розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок комунальної власності  Белзької міської територіальної громади.

1.2. У цьому Положенні наведені терміни застосовуються у такому значенні:
         Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельної ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

         Об’єктами оренди є  земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

         Орендодавець – Белзька міська територіальна громада в особі Белзького міського голови.

         Орендарями земельних ділянок є  юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельної ділянкою.

         Земельна ділянка – частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.

         Договір оренди землі - це строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, та зобов’язання орендаря щодо використання земельної ділянки відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. 

          Орендна плата за землю - це обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.

 

 

 

ІІ. Порядок встановлення розмірів орендної плати

        

        2.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

        2.2. Розмір та умови внесення орендної плати, відповідальність за її несплату встановлюються у договорі оренди землі між орендодавцем і орендарем.

         2.3. Строки внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди відповідно до Податкового кодексу України.

         2.4. Розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється згідно із її функціональним  використанням  у розрізі економіко-планувальних зон на підставі нормативної грошової оцінки землі та не залежить від наслідків господарської діяльності орендаря.

        2.5. Ставки орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки землі визначено у додатку 1 «Ставки орендної плати за землю» до цього Положення.

         2.6. Підставою для визначення розміру орендної плати є це Положення та витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданий територіальним органом Держгеокадастру за місцем знаходження земельної ділянки на підставі звернення орендодавця чи орендаря.

         2.7. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає щорічній індексації на коефіцієнт, який визначається Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин та не пізніше 15 січня поточного року забезпечує  інформування про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки.

         2.8. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

          2.8.1.  не може бути меншою за розмір земельного податку:

  • не більше 3 відсотки нормативної грошової оцінки для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено ( крім сільськогосподарських угідь та земель загального користування) ;
  • 0,3–1 відсотки нормативної грошової оцінки - для сільськогосподарських угідь, нормативну грошову оцінку яких проведено;
  • не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області – для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку по яких не проведено (крім сільськогосподарських угідь);
  • 0,3-5 відсотки нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області – для сільськогосподарських угідь, нормативну грошову оцінку по яких не проведено.

2.8.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, крім  продажу права оренди земельної ділянки та визначення її орендаря на конкурентних засадах (земельних торгах).

         2.9. До земель, відведених під майбутнє будівництво та зайнятих поточним будівництвом  (до введення об’єкту в експлуатацію – але  не більше 1 року) може застосовуватися пільгова відсоткова ставка від нормативної грошової оцінки земель у розмірі – 3%. Підставою застосування такої  ставки є рішення Белзької міської ради, прийняте на підставі клопотання зацікавленої особи, до якого  прикладені копії декларації про початок будівництва та плану-графіку будівництва.

2.10. У випадку поновлення договору оренди землі, переходу права власності на нежитловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, за умови відсутності заборгованості по платі за землю щодо об’єкту оподаткування річна орендна плата встановлюється у розмірі, визначеному у п.2.4 – 2.7 цього Положення.

2.11. Орендна плата за земельну ділянку, надану у спільне користування встановлюється у розмірі, визначеному у п. 2.4 – 2.7 цього  Положення і частка кожного визначається пропорційно часток осіб у праві власності на жилий будинок, будівлю, споруду.   

 

 ІІІ. Порядок справляння орендної плати за землю

 

3.1.  Орендна плата  підлягає сплаті з дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки якщо інше не передбачено договором оренди.

         3.2. Орендна плата за земельні ділянки справляється виключно у грошовій формі.

          3.3. Річна орендна плата вноситься у терміни та у розмірах, які визначені договором оренди землі, до міського бюджету та використовується згідно з чинним законодавством.

         3.4. За несвоєчасну сплату орендної плати у строки, визначені договором оренди землі, нараховуються  штрафні санкції та пеня, у розмірах,  визначених договором.

         3.5. Несплата орендної плати за земельну ділянку протягом шести місяців вважається систематичною і є підставою для припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору.

         3.6.  Контроль за правильністю обчислення, справляння і стягнення орендної плати за земельні ділянки здійснюється ГУ ДПС у Львівській області.

  

 

 

 

 

 

 

Міський голова                                                                  Оксана БЕРЕЗА

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням сесії

Белзької міської ради

Львівської області

№762  від 08.02.2023р.

Додаток 1

до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати

за земельні ділянки комунальної власності на території

Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)

СТАВКИ
орендної плати за землю

ставки вводяться в дію з 2023 року.

Белзька міська територіальна громада:

 

Код області

Код району

Код
згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

 

13

29

04370633

04370610

04370509

04370834

04373944

36739391

04371348

04373749

04056302

Белзька міська територіальна громада

 

Вид цільового призначення земель

Ставки орендної плати
(відсотків нормативної грошової оцінки)

 

за земельні ділянки, в межах населених пунктів 

за земельні ділянки, за межами                                населених пунктів

 

 

код

найменування

 

01

Землі сільськогосподарського призначення

 

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

12,00

12,00

 

01.02

Для ведення фермерського господарства

12,00

12,00

 

01.03

Для ведення особистого селянського господарства

12,00

12,00

 

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства

12,00

12,00

 

01.05

Для індивідуального садівництва

12,00

12,00

 

01.06

Для колективного садівництва

12,00

12,00

 

01.07

Для городництва

12,00

12,00

 

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби

12,00

12,00

 

01.09

Для дослідних і навчальних цілей

12,00

12,00

 

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства

12,00

12,00

 

01.11

Для надання послуг у сільському господарстві

12,00

12,00

 

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції

12,00

12,00

 

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення

12,00

12,00

 

01.14

Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

12,00

12,00

 

02

Землі житлової забудови

 

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)

3,00

6,00

 

02.02

Для колективного житлового будівництва

3,00

6,00

 

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку

3,00

6,00

 

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання

3,00

6,00

 

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів

3,00

6,00

 

02.06

Для колективного гаражного будівництва

3,00

6,00

 

02.07

Для іншої житлової забудови

3,00

6,00

 

02.08

Для цілей підрозділів 02.01-02.07, 02.09, 02.10 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

02.09

Для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови

3,00

6,00

 

02.10

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури

3,00

6,00

 

03

 

 

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування

3,00

6,00

 

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти

3,00

6,00

 

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги

3,00

6,00

 

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій

3,00

6,00

 

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування

3,00

6,00

 

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів

3,00

6,00

 

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі

6,00

6,00

 

03.08

Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування

6,00

6,00

 

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ

6,00

6,00

 

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов’язаної з отриманням прибутку)

6,00

6,00

 

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки

3,00

6,00

 

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування

6,00

6,00

 

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування

6,00

6,00

 

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів і підрозділів ДСНС

3,00

6,00

 

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови

6,00

6,00

 

03.16

Для цілей підрозділів 03.01-03.15, 03.17 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

03.17

Для розміщення та експлуатації закладів з обслуговування відвідувачів об’єктів рекреаційного призначення

3,00

6,00

 

04

Землі природно-заповідного фонду

 

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників

3,00

6,00

 

04.02

Для збереження та використання природних заповідників

3,00

6,00

 

04.03

Для збереження та використання національних природних парків

3,00

6,00

 

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів

3,00

6,00

 

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків

3,00

6,00

 

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків

3,00

6,00

 

04.07

Для збереження та використання парків-пам'яток садово-паркового мистецтва

3,00

6,00

 

04.08

Для збереження та використання заказників

3,00

6,00

 

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ

3,00

6,00

 

04.10

Для збереження та використання пам'яток природи

3,00

6,00

 

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків

3,00

6,00

 

05

Землі іншого природоохоронного призначення

3,00

6,00

 

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей)

 

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів

3,00

6,00

 

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів

3,00

6,00

 

06.03

Для інших оздоровчих цілей

3,00

6,00

 

06.04

Для цілей підрозділів 06.01-06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

07

Землі рекреаційного призначення

 

07.01

Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення

3,00

6,00

 

07.02

Для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту

3,00

6,00

 

07.03

Для індивідуального дачного будівництва

3,00

6,00

 

07.04

Для колективного дачного будівництва

3,00

6,00

 

07.05

Для цілей підрозділів 07.01-07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

08

Землі історико-культурного призначення

 

08.01

Для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини

3,00

6,00

 

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів

3,00

6,00

 

08.03

Для іншого історико-культурного призначення

3,00

6,00

 

08.04

Для цілей підрозділів 08.01-08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

09

Землі лісогосподарського призначення

 

09.01

Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг

3,00

6,00

 

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення

3,00

6,00

 

09.03

Для цілей підрозділів 09.01-09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

10

Землі водного фонду

 

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об'єктами

3,00

6,00

 

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами

3,00

6,00

 

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення

3,00

6,00

 

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами

3,00

6,00

 

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів

3,00

6,00

 

10.06

Для сінокосіння

3,00

6,00

 

10.07

Для рибогосподарських потреб

3,00

12,00

 

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей

3,00

6,00

 

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт

3,00

6,00

 

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд

3,00

6,00

 

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів

3,00

6,00

 

10.12

Для цілей підрозділів 10.01-10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

11

Землі промисловості

 

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами

5,00

5,00

 

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості

4,00

4,00

 

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств

5,00

5,00

 

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)

6,00

6,00

 

11.05

Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

6,00

6,00

 

12

Землі транспорту

 

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту

12,00

12,00

 

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту

12,00

12,00

 

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту

12,00

12,00

 

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства

12,00

12,00

 

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту

12,00

12,00

 

12.06

Для розміщення та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту

12,00

12,00

 

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту

12,00

12,00

 

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій

12,00

12,00

 

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту

12,00

12,00

 

12.10

Для цілей підрозділів 12.01-12.09, 12.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

12,00

12,00

 

12.11

Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу

12,

00

12,00

 

13

Землі зв’язку

 

13.01

Для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій

12,00

12,00

 

13.02

Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об'єктів поштового зв'язку

12,00

12,00

 

13.03

Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв'язку

12,00

12,00

 

13.04

Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду

12,00

12,00

 

13.05

Для розміщення та постійної діяльності Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України

12,00

12,00

 

14

Землі енергетики

 

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій

12,00

12,00

 

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії

12,00

12,00

 

14.03

Для цілей підрозділів 14.01-14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

12,00

12,00

 

15

Землі оборони

 

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України

3,00

6,00

 

15.02

Для розміщення та постійної діяльності Національної гвардії України

3,00

6,00

 

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України

3,00

6,00

 

15.04

Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України

3,00

6,00

 

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту

3,00

6,00

 

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України

3,00

6,00

 

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань

3,00

6,00

 

15.08

Для цілей підрозділів 15.01-15.07, 15.09, 15.10  та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

15.09

Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС

3,00

6,00

 

15.10

Для розміщення та постійної діяльності Національної поліції України, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції

3,00

6,00

 

16

Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)

3,00

6,00

 

17

Землі резервного фонду (землі, створені органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування у процесі приватизації сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій)

3,00

6,00

 

18

Землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування)

3,00

6,00

 

19

Для цілей підрозділів 16-18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

3,00

6,00

 

               

 


 

 

 

 

Аналіз

регуляторного впливу проєкту регуляторного акта - рішення Белзької міської ради «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки  комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)»

 

  1. Визначення проблеми

    Аналіз регуляторного впливу підготовлено на виконання норм Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», відповідно до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» зі змінами.

         Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відносяться до виключної компетенції місцевої ради.

          Граничні розміри ставок земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної й комунальної власності, установлені статтями 274 та 288 ПКУ, не є фіксованими, а коливаються від 0 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

    Кожен податок є важливою складовою доходів бюджету, оскільки забезпечує внесок у його наповнення. Згідно з бюджетним законодавством плата за землю є одним з джерел надходжень загального фонду бюджету громади, за рахунок якого утримуються бюджетні установи, що забезпечують надання послуг населенню в галузях освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, фізичної культури та спорту. Також фінансуються соціально важливі місцеві цільові програми

    Стабільність надходжень, що формують загальний фонд місцевого бюджету, дозволяє забезпечити безперебійну життєдіяльність громади в різних сферах, своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ та провести всі інші соціально важливі видатки, отримати всім мешканцям суспільні послуги в тій чи іншій сфері, якими опікуються органи місцевого самоврядування.

    Плата за землю є бюджетоутворюючим джерелом у складі власних доходів загального фонду місцевого бюджету .

    Загальні надходження від орендної плати за землю по Белзькій міській раді склали за 2021 рік – 4357057,37грн.

    Прогнозний обсяг надходжень орендної плати на 2022 рік є розрахунковим і може змінюватися від чинників, на які неможливо вплинути (чисельність платників, обов’язковість сплати ними податку – виникнення податкового боргу).

    Ураховуючи, що рішення є регуляторним актом та потребує реалізації процедур, передбачених Законом, розроблено проєкт регуляторного акта – рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)».

   Проблему, яку пропонується розв’язати шляхом прийняття рішення є визначення на законних підставах розміру ставок орендної плати за землю  за кодами Класифікації видів цільового призначення земель на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради) .

    Прийняття  рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)» що набуде чинності з наступного бюджетного періоду – з 15 лютого 2023 року, необхідне для прозорого ефективного встановлення ставок орендної плати за землю. Прийняття цього регуляторного акта дасть можливість здійснення контролю за додержанням правил розрахунку та сплати податку на майно в частині орендної плати за землю, поповнити місцевий бюджет, що надасть змогу  спрямувати отримані кошти від сплати податку на вирішення соціальних проблем територіальної громади та покращення інфраструктури громади.

    Основні групи (підгрупи), на які впливає проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання – прийняттям цього проєкту регуляторного акта:

 

 

Групи (підгрупи)

Так

Ні

 

1

2

3

Громадяни

Шляхом забезпечення умов для покращення рівня соціальної захищеності територіальної громади за рахунок здійснення прогнозованих надходжень до місцевого бюджету від сплати орендної плати, що будуть спрямовані на фінансування бюджетних програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

__

Держава.

Органи місцевого

самоврядування

1. Шляхом виконання вимог ПКУ в частині встановлення плати за землю, що забезпечить податкові надходження до бюджету громади, які будуть спрямовані на фінансування бюджетних програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

2. Шляхом надання права органам місцевого самоврядування встановлювати розміри ставок орендної плати за землю.

___

Суб’єкти господарювання

у тому числі суб’єкти малого підприємництва

1. Шляхом прогнозування фіскального навантаження з плати за землю для суб’єктів господарювання-платників орендної плати, які мають земельні ділянки у користуванні. Разом з тим, суб’єкти господарювання як члени територіальної громади розраховують на використання податкових надходжень до бюджету від плати за землю на фінансування бюджетних програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

__

 

    Ринкові механізми не можуть бути застосовані при адмініструванні податків. Доцільним є втручання держави шляхом делегування органам місцевого самоврядування повноважень з установлення ставок орендної плати за землю, як це визначено ПКУ.    

    Отже, установлення ставок з плати за землю можливе лише шляхом ухвалення відповідного рішення міської ради.

        З метою безумовного виконання вимог Податкового кодексу України та недопущення суперечливих ситуацій, а також з метою вирішення проблеми щодо врегулювання питань визначення розмірів орендної плати за землю в межах територіальної громади, і пропонується прийняття рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки  комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)».

 

  1. Цілі державного регулювання

    Проєкт рішення Белзької міської ради спрямований на розв’язання завдання, визначеного в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу.

    Цілями державного регулювання є установлення ставок орендної плати за землю відповідно до вимог ПКУ, отримання до бюджету громади прогнозованих податкових надходжень, забезпечення виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. 

    Індикаторами досягнення цілей регулювання та зменшення масштабів проблеми є:

- кількісні: надходження плати за землю в частині орендної плати до дохідної частини бюджету громади (в 2021 рік фактичні надходження – 4357057,37грн, на 2022 рік прогнозні надходження від запропонованих розмірів ставок орендної плати вищі за рівень 2021 року і становлять 6213400грн.),  що надають можливість для забезпечення виконання соціально важливих програм, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. Кількість орендарів становить 50 осіб;

- часовий: дія регуляторного акта протягом року;

- якісний: забезпечення виконання місцевих цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

        Цілями регуляторного акта є:

         - установлення ставок орендної плати;

         - забезпечення соціально-економічного розвитку громади, подальшого регулювання земельних відносин, використання земельного ресурсу в інтересах територіальної громади;

         - отримання фінансового ресурсу для вирішення соціально-економічних питань розвитку громади, підвищення соціальних стандартів.

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

  1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

В результаті, частина територій залишаться без регуляторного впливу , наслідком чого є недоотримання надходжень до місцевого бюджету коштів, що обмежить фінансування першочергових  видатків, які мають тенденцію до збільшення.

Таким чином, альтернатива не є прийнятною.

Альтернатива 2

Установлення мінімального розміру ставок орендної плати.

Альтернатива не є прийнятною, оскільки вона веде до відмови від використання економічних ресурсів громади, що спрямовуються на фінансування її інфраструктури.

У разі не встановлення відповідних ставок, бюджет громади втратить надходження від плати за землю у зв’язку з відсутністю законодавчо встановленої мінімальної ставки. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень до місцевого бюджету  ставить під загрозу виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

Альтернатива 3

Прийняття проєкту рішення

Належне фінансування программ соціально-економічного розвитку громади. Застосування альтернативи  шляхом ухвалення рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки  комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)» є найбільш прийнятним. З уведенням у дію запропонованого регуляторного акта будуть упорядковані відносини між землекористувачами та органами влади й місцевого самоврядування з питань плати за користування земельними ділянками.

Ухвалення запропонованого рішення забезпечить сталі надходження до бюджету громади та нестиме більш прийнятне податкове навантаження на суб’єктів господарювання.

  1. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

Відсутні

 За відсутності регулювання ставок орендної плати на частині території бюджету територіальної громади буде завдано значний негативний вплив, оскільки зумовить соціальну напругу серед платників податку та поставить під загрозу забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету.

Альтернатива 2

Установлення мінімального розміру ставок орендної плати.

Відсутні

 

 

Втрати бюджету громади на виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

Альтернатива 3

Прийняття проєкту рішення

Удосконалення системи місцевого оподаткування; підвищення рівня використання економічних ресурсів громади; забезпечення надходжень до місцевого бюджету від плати за землю, що можуть бути спрямовані на виконання цільових програм

Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

Відсутні

У разі прийняття даної альтернативи, частина територій залишаться без регуляторного впливу , наслідком чого є недоотримання надходжень до місцевого бюджету коштів, що обмежить фінансування першочергових  видатків, які мають тенденцію до збільшення.

Альтернатива 2

Установлення мінімального розміру ставок орендної плати.

Відсутні

Втрати бюджету громади зумовлять неможливість забезпечення фінансування на виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо

Альтернатива 3

Прийняття проєкту рішення

Сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками. Відкритість процедури, прозорість дій місцевого самоврядування. Вдосконалить відносини між міською радою, органом податкової служби та суб’єктами господарювання пов’язаних із справлянням плати за оренду землі

Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання

    Розрахункова кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, складає 125 осіб:

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Розрахункова кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

0

 

0

125

125

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0

0

0

100

100

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

Відсутні

Відсутні

Альтернатива 2

Установлення мінімального розміру ставок орендної плати.

Економія коштів на сплату податків.

Втрати бюджету громади зумовлять неможливість забезпечення фінансування соціально важливих місцевих цільових програм, бюджет-ної сфери в галузях освіти,  соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо

Альтернатива 3

Прийняття проєкту рішення

Установлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками громади з урахуванням диференціації за видами цільового вико-ристання земель.

Забезпечується прозорість механізму справляння оренди землі, збільшує привабливість,та ефективне використання земельних ділянок, які знаходяться у власності та користуванні платників плати за землю

Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить досягнення балансу інтересів громади і платників податків і зборів.

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

    Здійснено вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.

    Оцінка ступеня досягнення цілей визначається за чотирибальною системою, де:

4 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);

3 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті майже  повною мірою (усі важливі аспекти проблеми усунені);

2 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, однак, деякі важливі критичні її аспекти залишаться невирішеними);

1 – цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається).

 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

1

За відсутності регульованих ставок орендної плати територіальній громаді буде завдано значний негативний вплив та зумовить соціальну напругу серед мешканців  та поставить під загрозу забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету.

Альтернатива 2

Установлення мінімального розміру ставок орендної плати.

1

Відсутні надходження до бюджету громади. Не виконуються програми: соціальні, економічні, екологічні, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, відсутнє фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо

Альтернатива 3

Прийняття проєкту рішення

4

Цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті повною мірою при збалансуванні витрат суб’єктів господарювання, громадян і органу місцевого самоврядування. Забезпечується  можливість сплачувати плату за землю за обґрунтованими ставками з урахуванням диференціації за видами цільового використання земель; виконання програм: соціальних, економічних, екологічних, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

 

Оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію

в рамках проведення аналізу регуляторного впливу*

Категорія впливу

Відповідь

 

1

2

А. Обмежує кількість або звужує коло постачальників.

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні

 

1. Надає суб’єкту господарювання виключні права на поставку товарів чи послуг

Ні

2. Запроваджує режим ліцензування, надання дозволу або вимогу пого-дження підприємницької діяльності з органами влади

Ні

3. Обмежує здатність окремих категорій підприємців постачати товари чи надавати послуги (звужує коло учасників ринку)

Ні

 

4. Значно підвищує вартість входження в ринок або виходу з нього

Ні

5. Створює географічний бар’єр для постачання товарів, виконання робіт, надання послуг або інвестицій

Ні

Б. Обмежує здатність постачальників конкурувати.

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні

 

1. Обмежує здатність підприємців визначати ціни на товари та послуги

Ні

2. Обмежує можливість постачальників рекламувати або здійснювати маркетинг товарів чи послуг

Ні

3. Установлює стандарти якості, що надають необґрунтовану перевагу окремим постачальникам порівняно з іншими, або стандарти вищого рівня якості, ніж той, який обрали б окремі достатньо поінформовані споживачі

Ні

 

4. Суттєво збільшує витрати окремих суб’єктів підприємництва порівняно з іншими (зокрема внаслідок дискримінаційного ставлення до діючих та нових учасників ринку)

Ні

В. Зменшує мотивацію постачальників до активної конкуренції.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні

1. Запроваджує режим саморегулювання або спільного регулювання

Ні

2. Вимагає або заохочує публікувати інформацію про обсяги виробництва чи реалізацію, ціни та витрати підприємств

Ні

Г. Обмежує вибір та доступ споживачів до необхідної інформації.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні

1. Обмежує здатність споживачів вирішувати в кого купувати товар

Ні

2. Знижує мобільність споживачів унаслідок підвищення прямих або непрямих витрат на заміну постачальника

Ні

 

3. Суттєво обмежує чи змінює інформацію, необхідну для ухвалення раціонального рішення щодо придбання чи продажу товарів

Ні

*Визначено за консультаціями з місцевою спілкою підприємців, представниками бюджетонаповнюючих підприємств, депутатами, представниками жителів, представниками податкової служби.

 

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1

Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

Відсутні

За відсутності регульованих ставок орендної плати територіальній громаді буде завдано значний негативний вплив та зумовить соціальну напругу в громаді та поставить під загрозу за безпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету.

Зменшення надходжень до бюджету громади, підвищення соціальної напруги з причини погіршення якості життя громадян. Місцева територіальна громада не отримає частину належного фінансування програм соціально-економічного розвитку.

Альтернатива 2

Установлення мінімального розміру ставок орендної плати.

Відсутні

Втрати бюджету громади 

Не досягнуто мети

Альтернатива 3

Прийняття проекту рішення

Упорядкування відносин між міською радою та суб’єктами господарювання й громадянами в частині встановлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками громади з урахуванням диференціації за видами цільового використання земель. Прогнозовані надходження до  місцевого бюджету можуть бути використані на фінансування заходів, передбачених місцевим бюджетом

До міського бюджету надійдуть додаткові кошти від сплати місцевих податків і зборів, а податкове   навантаження для платників не буде надмірним. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів міської ради та платників місцевих податків і зборів.

Сприяє досягненню цілей регулювання, повністю вирішує проблему.

У рейтингу результативності альтернатива на першому місці

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін

За відсутності регульованих ставок орендної плати територіальній громаді міста буде завдано значний негативний вплив та зумовить соціальну напругу та поставить під загрозу забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету.

Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо)

Альтернатива 2

Установлення мінімального розміру ставок орендної плати.

Причиною відмови є необхідність фінансування інфраструктури, наповнення бюджету громади, недоотримання надходжень до місцевого бюджету.

Відсутні кошти в бюджеті громади. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо)

Альтернатива 3

Прийняття проєкту рішення

Упорядкування відносин між міською радою та суб’єктами господарювання й громадянами в частині встановлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками громади з урахуванням диференціації за видами цільового використання земель. Кошти можуть бути використані суб’єктами господарювання для розвитку бізнесу, підвищення матеріально-технічної бази, виплати заробітної плати, створення нових робочих місць;

- сплачувати плату за землю за обґрунтованими ставками з урахуванням диференціації за видами цільового використання земель;

- отримати заплановані податкові надходження до бюджету громади;

- сприяти удосконаленню процедури адміністрування плати за землю та  попередити виникнення конфліктних ситуацій між органами державної фіскальної служби й платниками податку

На дію регуляторного акта можливий вплив зовнішніх чинників, ухвалення змін та доповнень до чинного законодавства України в цій сфері. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо).

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми

    Вирішити питання встановлення розміру ставок орендної плати за землю на території  Белзької міської територіальної громади пропонується шляхом ухвалення запропонованого рішення міської ради. Цей спосіб досягнення цілей є оптимальним шляхом вирішення проблеми й ґрунтується на загальнообов’язковості виконання норм рішення всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування.

   Основним завданням запропонованого проєкту рішення є зміцнення ресурсної бази місцевого бюджету та упорядкування відносин між органом місцевого самоврядування, податковою службою та суб’єктами господарювання з питань плати за оренду землі.

    При здійсненні регуляторної діяльності розглядаються обґрунтовані пропозиції та зауваження до проєкту рішення, надані суб’єктами господарювання, представниками територіальної громади в установленому законом порядку.

    Задля забезпечення виконання вимог чинного законодавства України, документи з регуляторної діяльності підлягають оприлюдненню на офіційному вебсайті Белзької міської ради та її виконавчого комітету розділ «Регуляторна політика» www.belzrada.gov.ua у засобах масової інформації з метою отримання зауважень і пропозицій у термін, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

    З метою забезпечення інформованості громади та суб’єктів господарювання рішення міської ради буде оприлюднено на офіційному вебсайті Белзької міської ради розділ «Регуляторна політика» www.belzrada.gov.ua у термін, установлений законодавством.

    Рівень поінформованості є досить високим, оскільки мешканці активно користуються офіційними вебсторінками Белзької міської ради та її виконавчого комітету, крім того, місцеві засоби масової інформації активно використовують електронну інформацію міської ради для розміщення на своїх інтернет ресурсах.

    Ухвалення рішення «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки  комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)» забезпечить встановлення додаткових пільг по земельному податку.

    Таким чином, упровадження регуляторного акта забезпечить дотримання норм чинного податкового законодавства як органами державної податкової служби, органами місцевого самоврядування, так і платниками орендної плати.

 

  1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

    Плата за землю, зокрема орендна плата не є новою, тому додаткових витрат бюджету на впровадження та адміністрування  регулювання не передбачається, видатки фіскальних органів та органів місцевого самоврядування не зміняться.

    Здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів виконавчої влади та для суб’єктів господарювання великого, середнього й малого підприємництва згідно з Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (додатки 1, 2, 3).

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

    Рішення набуває чинності з початку наступного бюджетного періоду, тобто з 15.02.2023.    Передбачається не обмежувати строк дії запропонованого регуляторного акта. У разі необхідності за підсумками відстежень та змінами у законодавстві будуть вноситись зміни до нього.

    Землекористувачі несуть відповідальність за своєчасне та повне погашення зобов'язань з плати за землю у порядку й розмірах, установлених ПКУ. Несплачена сума вважається податковим боргом і підлягає стягненню в примусовому порядку.

    Згідно з підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПКУ після закінчення встановлених строків сплати на суму податкового боргу нараховується пеня.

    Таким чином, користувачі земельних ділянок зацікавлені у виконанні вимог запропонованого проєкту рішення.

    Упровадження та виконання вимог регулювання не потребує додаткового забезпечення ресурсами, оскільки орендна плата за землю не є новою.

    На дію регуляторного акта можуть негативно вплинути значні темпи інфляції та економічна криза.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

    Досягнення визначених цілей шляхом виконання вимог нового регуляторного акта принесе вигоди без необхідності залучення додаткових витрат органів місцевого самоврядування.

    До кількісних показників належать: чисельність орендарів, надходження коштів до бюджету громади від плати за землю, розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв'язку виконанням вимог акта. Крім кількісних показників до вигод належить забезпечення фінансування міських цільових програм за рахунок збільшення надходжень коштів до місцевого бюджету від плати за землю.

    Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:

 

 

 

Показник

Прогноз на 2023 рік

Кількість платників плати за землю, на яких поширюватиметься регуляторний акт, осіб, у тому числі:

125

- юридичних осіб

35

- фізичних осіб

90

Надходження коштів до бюджету громади від плати за землю,         тис. грн., у тому числі:

4357057,37

- юридичними особами

2 398 064,37

- фізичними особами

1 958 993,00

Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання у зв'язку з виконанням вимог акта, (год. / грн.)*

0,3/11,46

Рівень поінформованості громади та суб’єктів господарювання з основних положень акта

Відповідно до частини п’ятої статті 12 Закону України «Про  засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень рішення визначається кількістю осіб, що:

- ознайомляться з зазначеним рішенням в приміщені Белзької міської ради;

- ознайомляться і отримають інформацію щодо рішення в Головному управлінні ДПС у Львівської області;

- отримають регуляторний акт за запитами до органів місцевого самоврядування;

- ознайомляться з регуляторним актом на офіційній сторінці Белзької міської ради в мережі Інтернет за адресою: www.belzrada.gov.ua та місцевих друкованих засобах масової інформації.

- отримають регуляторний акт або інформацію щодо основних його положень іншими шляхами

 * Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання – юридичними особами, пов’язаний з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміниться розмір мінімальної заробітної плати.

11,46 грн. – розмір коштів, 

0,30 годин – розмір часу

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

    Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами:

- базове відстеження буде проводитися до дня набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки стану суспільних відносин, на врегулювання яких спрямована дія акта;

- повторне відстеження буде проводитися за три місяці до дня закінчення визначеного строку, але не пізніше дня закінчення визначеного строку з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей.

    Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися відповідальними за підготовку – відділом охорони навколишнього природного середовища та земельних відносин виконавчого комітету  Белзької міської ради шляхом аналізу статистичних даних щодо чисельності платників податку та надходження коштів до бюджету міста, наданих Головного управління ДПС у Львівській області розробникам регуляторного акта, та на підставі консультацій з представниками консультативно-дорадчих органів щодо розміру коштів і часу суб’єктів господарювання на виконання вимог регулювання.

          Аналіз регуляторного акта розроблений у відповідності до статей 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.

         Зворотний зв’язок:

- поштова адреса: вул. Домініканська, 1, м. Белз, Червоноградський р-н, Львівська обл., 80062, тел. (03257) 5-25-64, e-mail: rada@belztg.gov.ua

Кісілевич Роман Юрійович – начальник відділу охорони навколишнього природного середовища та земельних відносин виконавчого комітету  Белзької міської ради Львівської області.

- електронна адреса: belz.zemlya@gmail.com

 

 

 

Міський голова                                         Оксана БЕРЕЗА

 

 

                                                                                          

 

         Додаток  1

до аналізу регуляторного впливу до проєкту регуляторного акта – рішення міської ради «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за  земельні ділянки комунальної власності на території Белзької міської територіальної  громади  ( Белзької міської ради)»

 

ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест)

 

  1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

 

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено відповідальними за підготовку проєкту регуляторного акта (ЖОВТЕНЬ 2022 року).

 

Таблиця 1

Вид консультації (публічні консультації прямі/«круглі столи», наради, робочі зустрічі тощо/, інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити /до підприємців, експертів, науковців тощо/)

Кількість учасників консульта-цій,

осіб

Основні результати консультацій (опис)

Робочі наради

3

Визначення розміру непрямих витрат суб’єктів господарювання на виконання вимог регулювання; оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу

 

Опитування суб’єктів господарювання у телефонному режимі

2

Консультації з представниками контролюючих органів

 

 

3

 

Усього осіб

8

 

 

  1. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого

підприємництва (мікро- та малі)

Розрахункова чисельність суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 125 осіб

 Питома вага суб’єктів малого підприємництва, на яких справляє вплив дія запропонованого регулювання, у загальній кількості суб’єктів господарювання становить  100 %.

 

  1. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва

на виконання вимог регулювання

 

Таблиця2

з/п

Витрати

На 2023  рік

1

2

3

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Витрати на придбання основних фондів, обладнання  та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо, грн.

Ця орендна плата за землю  не є новою і  не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо

2

Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій,  сертифікатів,   атестатів,   погоджень,   висновків, проведення незалежних/ обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), грн.

Ця орендна плата за землю  , додаткових витрат не передбачено

3

Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн.

Ця орендна плата за землю  , додаткових витрат не передбачено

4

Витрати, пов’язані з наймом додаткового персоналу, грн.

Ця орендна плата за землю  , додаткових витрат не передбачено

5

Кількість суб’єктів господарювання малого підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць:

125

6

Сплата орендної плати, грн.

 

4357057,37

7

Сумарні витрати суб’єктів малого господарювання підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) /сума рядків 1 + 2 + 3 +  4 + 6/, грн.**

4357057,37

 

 

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

8

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання:

Формула:

витрати часу на отримання інформації про регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата)

0,1 год.*** х 40,36 грн. ****(мінімальна зарплата                    6700,00 грн.: 166 год. у місяць ) = 4,04 грн.

4,04

9

Процедура організації виконання вимог регулювання

 

Ця орендна плата за землю  та не передбачає витрат на організацію виконання вимог регулювання

10

Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), грн.

Ця орендна плата за землю  , додаткових витрат не передбачено

11

Процедура офіційного подання особами декларації зі сплати податку контролюючому органу :

- витрати часу з підготовки та подання декларації  =                     0,2 год.*** х 40,36 грн.**** (мінімальна зарплата                    6700,00 грн.: 166 год. у місяць ) = 8,07 грн.

8,07

12

Інші процедури

Не передбачено

13

РАЗОМ (сума рядків: 8 + 9 + 10 + 11 + 12), грн.

12,11

14

Кількість суб’єктів господарювання малого підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць:

125

15

Сумарні витрати суб’єктів малого господарювання підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) / рядок 13 х рядок 14/, грн.:

 

 

2878,32

16

РАЗОМ (сума рядків: 7 +15), грн.

4359935,69

 

***Відповідно до пунктів 1, 3, 6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 вересня 2003 року №269 «Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку»).

**** Норма робочого часу на 2023 рік становить при 40-годинному робочому тижні - 1987 годин (https://www.buhoblik.org.ua/kadry-zarplata/vremya/4246-norma-trivalosti-robochogo-chasu-2022.html)

 Для розрахунку використовується орієнтований мінімальний розмір заробітної плати, що у 2022 році становить 6700 грн. (прогнозний розмір мінімальної заробітної плати в залежності від темпу росту у 2022 – 6700 грн.  (листи Міністерства фінансів України від 05.09.2019 № 05110-14-6/22263)).

Середнє значення робочих годин на місяць:

1987/12=166 ч.

Розрахунок вартості 1 робочого часу суб’єкта малого підприємництва:

6700,00:166=40,04 грн.

 

    Орендна плата не є новою, суб’єкти господарювання ознайомленні з вимогами Кодексу та сплачують орендну плату вже не один рік. Тому витрати часу на виконання вимог регулювання зменшено та становлять 0,3 год.


 

БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

    Державне регулювання рішення не передбачає утворення нового державного органу (або нового структурного підрозділу діючого органу).    

    Орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання, –Головного управління ДПС у Львівській області.

    Вартість планових витрат часу на процедуру, співробітника органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата), оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб’єкта, кількості  суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, витрати на адміністрування регулювання розраховано відповідно до даних, наданих Головним управлінням ДПС у Львівській області.

    (Вартість 1 години роботи спеціаліста відповідної кваліфікації складає 52,71 грн. = мінімальна заробітна плата (8750,00 грн.) : кількість робочого часу за 1 місяць /166 годин/).

 

Таблиця 3

№ з/п

Процедура регулювання суб’єктів малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб’єкта господарювання малого підприємництва)

Пла-нові вит-рати часу на проце-дуру, годин

Вар-тість часу спів-робітни-ка органу держав-ної влади відповід-ної кате-горії (за-робітна плата) грн./ годин

 

Оцінка кілько-сті про-цедур за рік, що припа-дають на одного суб’єк-та

Оцінка кілько-сті  суб’єк-тів, що підпа-дають під дію проце-дури регулю-вання

Витрати на адміні-стру-вання регу-лювання* за рік, грн.

1

2

3

4

5

6

7

1

Облік суб’єктів господарювання, що перебувають у сфері регулювання

0,2**

52,71

1

0****

0,00

2

Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі: камеральний

0,2

52,71

1

125

1317,75

3

Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання (оскільки не може бути 100% порушень, беремо 5% платників фізичних осіб)

0,5

52,71

1

6

158,13

4

Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання (оскільки не може бути 100% порушень, беремо 5% платників-фізичних осіб)

0,2

52,71

1

6

158,13

5

Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання (усі порушники не будуть оскаржувати рішення, беремо 50% від загальної кількості платників, передбачених п. 3)

0,5

52,71

1

3

79,07

6

Підготовка звітності за результатами регулювання

0,1

52,71

1

125

658,88

7

РАЗОМ  (рядок 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6)

 

 

 

 

2371,96

 

*Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням процесу регулювання державними органами, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації та на кількість суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, і на кількість процедур за рік.

**Відповідно до пунктів 1, 3, 6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 26 вересня 2003 року №269 «Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку»).

*** 2022 році становить 6700 грн. (прогнозний розмір мінімальної заробітної плати в залежності від темпу росту у 2022 – 6700 грн.  (листи Міністерства фінансів України від 05.09.2019 № 05110-14-6/22263)).

**** Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не є новим, контролюючими органами вже не один рік ведеться облік платників податків. Тому, розраховано витрати розміру коштів та часу на реєстрацію тільки нових платників податку (прогнозно – 0 осіб).

 

  1. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

 

Таблиця 4

з/п

Показник

Перший рік регулювання (стартовий), грн.

1

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання, грн.

4357057,37

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування, грн.

 

2878,32

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого  регулювання (рядок 1+ рядок 2), грн.

4359935,69

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва, грн.

2371,96

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання (рядок 3 + рядок 4), грн.

4362307,65

 

  1. Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

    Податковим кодексом України визначаються об’єкт, база оподаткування, податковий період, порядки обчислення суми податку, обчислення сум податку в разі зміни власника/ користувача об’єкта оподаткування, строк, порядок сплати податку та інші його обов’язкові елементи й повноваження органів місцевого самоврядування щодо його встановлення.

    Цей податок не є новим. Запропоновані розміри ставок орендної плати за землю забезпечать виконання соціально важливих міських цільових програм, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. 

    З метою зменшення часу, необхідного для ознайомлення з актом, акт (після його затвердження) буде розміщено у вільному доступі на офіційному вебсайті Белзької міської ради. Це дозволить скоротити час, необхідний для ознайомлення суб’єктів господарювання з актом орієнтовно на 10%, що в свою чергу скоротить витрати малого підприємництва.

 

 

 

Міський голова                                                   Оксана БЕРЕЗА                         

 

 

Номер рішення 762
Дата прийняття рішення 2023-02-15
Чинність
Галузь
Скликання
Номер сесії
Приєднані файли:
Поширити: